Leszcz i kukurydza...Jeśli mamy ochotę złowić dużego leszcza koniecznie powinniśmy spróbować łowienia na kukurydzę . Ta przynęta jest ostatnio , ale i od dawna bardzo popularna wśród polskich wedkarzy . Jej podstawowymi atutami są jej cena i skuteczność . Cena za puszkę konserwowej kukurydzy to ok.1,50-2zł w zależnośći od miasta i sklepu w którym kupujemy , w większych supermarketach można czasem kupić puszkę za ok 1 zł . Jeszcze lepiej ma się sprawa z surową kukurydzą...
Kategoria: Leszcz, źródło: nahaczyku.xmc.pl, Autor: streat, Nasza ocena: 4,5
dodano: [2006-05-25 13:41:05]
Jeśli mamy ochotę złowić dużego leszcza koniecznie powinniśmy spróbować łowienia na kukurydzę . Ta przynęta jest ostatnio , ale i od dawna bardzo popularna wśród polskich wedkarzy . Jej podstawowymi atutami są jej cena i skuteczność . Cena za puszkę konserwowej kukurydzy to ok.1,50-2zł w zależnośći od miasta i sklepu w którym kupujemy , w większych supermarketach można czasem kupić puszkę za ok 1 zł . Jeszcze lepiej ma się sprawa z surową kukurydzą cena za kg to ok.70gr w sklepach nasiennych . Oczywiscie surową kukurydzę należy odpowiednio przygotować . Oto kilka sposobów jak to zrobić :
- Zaparzenie . Zalewamy kukurydzę wrzątkiem i odstawiamy na noc do owiniętego ręcznikiem garnka lub termosu. Oczywiscie możemy dodać jakis zapach dla uatrakcyjnienia naszej zanęty . Zaparzenie jest dobrym sposobem ale na długie konserwowanie zanęty nie jest najlepsze ponieważ sparzona kukurydza może być świerza tylko przez kilka dni.
- Ugotowanie . Kukurydzę gotujemy w dużym garnku przez ok 2 godz ,po czym odcedzamy , częśc możemy zamrozić , a drugą necić na bierząco .
- Wymoczenie . Kukurydze wsadzamy do garnka z zimną wodą . Odstawiamy na 24 godz. Po tym okresie z namokniętej kukurydzy odcedzamy wodę.
Najlepszym sposobem jest oczywiście gotowanie ponieważ przynęta jest wtedy najmiększa i daje się dłużej przechowywać .
Teraz łowienie . Jak zlokalizowac leszcze w jeziorze lub w rzece . Z racji tego ,że mówimy o łowieniu na kukurydze wyjaśniem tylko łowienie w jeziorze ponieważ do nęcenia w rzece kukurydza raczej się nie nadaje . Leszcz w jeziorze bytuje na różnych głebokościach , w zależności odd tego jak głebokie jest poszczególne jezioro . W jeziorach płytkich - do 5 m głeokości , problemu ze zlkoalizowaniem nie ma , leszcze w takich jeziorach bytują na najgłębszych obszarach w jak najdalej od brzegu. W jeziorach o średniej głębokośći leszcza szukam na podwodnych łąkach na głębokości ok 7-8 m w zależności od pory dnia . W głębokich jeziorach pojawia się problem . Duży leszcz przemieszcza się od strefy 8m - do 15m w różnych porach dnia, im cieplejsza jest woda tym głebiej należy go szukać . Jeśli już wybraliśmy miejsce należy przystąpić do nęcenia . Którą kukurydzę wybrac ? Proponuje i jedną i druga . Zmieszajmy kukurydzę surową(odpowiednio przygotowaną ) z konserwową ze sklepu. W jakich proporcjach?Najlepiej było by pół na pół. Jednak biorąć pod uwagę długotrwałe nęcenie , wiązało by się to z dużymi kosztami . Dlatego proponuje konsystencję 4:1 . Cztery części kukurydzy paszowej 1 konserwowej . Polecam nęcenie na dużych obszarach np. 20m kwadratowych , w miare upływu czasu zmniejszać pole nęcenie tak aby w końcu przyciągać ryby na coraz mniejszą powierzchnię, co pozwoli na łatwiejsze utrzymanie ich w łowisku. Sprzęt zostawiam dowolności - dla lubiących konkrety podam sprzęt jakim łowię : Wędka 5m wyrzyt 30g . Kołowrotek prosty z dobrym tylnim hamulcem , nawój żyłki 0,20 -200m . Żyłka główna - 0,20 , przypon 0,17 . Do tego wszystkiego sprężyna zanętowa z haczykiem 14 zawiązanym w odległości od spręzyny 3-5cm . Jako sygnalizatora używam zwykłej bąbki. Polecam wszystkim łowienie leszczy na kukurdzę konserwową gdyz lepiej zakłada się na haczyk , a poza tym jest jednak atrakcyjniesza od zwykłych ziaren .
Inne z tej kategorii,
Wyślij znajomemu,
Zaproponuj własny